Niedziela, 2018-09-23
Bogusława, Liwiusza
Jesteś tu: » Strona startowa » Bezpieczny Internet

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci

1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie        wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć
.9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem

POBIERZ

Kompendium dla rodziców i profesjonalistów dotyczące najbardziej aktualnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci online

Temat: Cyberprzemoc cz. 1

Temat: Cyberprzemoc cz. 2

Temat: Seksting

POBIERZ

Broszura "Zagrożenia internetowe. Wybrane zjawiska"

Poprawiona i rozszerzona edycja zeszytu z serii: Internet-Edukacja-Bezpieczeństwo. Wydawnictwo adresowane jest do dorosłych, prezentuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem internetowym, regulacje prawne oraz sposoby reagowania i przeciwdziałania sieciowym zagrożeniom.

POBIERZ

Poradnik „Pomyśl zanim kupisz”

W publikacji tej zawarte są porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki jak uchronić przed nimi najmłodszych oraz gdzie się zwrócić o pomoc. Więcej informacji o akcji: www.zanimkupisz.saferinternet.pl

POBIERZ

Poradnik „Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież”

Publikacja wydana w ramach kampanii społecznej , która ruszyła 17 lipca 2012 roku pt. ” W którym świecie żyjesz?” poświęconej nadmiernemu korzystaniu z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież

POBIERZ

Plakat "Dekalog cyfrowego obywatela"

Zbiór praw i obowiązków każdego internauty.